7 Eleven rozgląda się na polskim rynku. Ekspert: może chcieć przejąć Żabkę (2024)

Business Insider Biznes 7 Eleven rozgląda się na polskim rynku. Ekspert: może chcieć przejąć Żabkę

Anna Anagnostopulu

5 min czytania

Wywodząca się z USA sieć sklepów convenience 7 Eleven rozgląda się na europejskim rynku, a jednym z krajów, w kierunku których spogląda, jest Polska. Gigant branży handlu detalicznego byłby bezpośrednią konkurencją dla sieci Żabka, która funkcjonuje w bardzo podobnym modelu. Eksperci wskazują jednak, że 7 Eleven nie będzie zainteresowany rozwojem organicznym i jeśli naprawdę ma wejść nad Wisłę, to z przytupem. A to może oznaczać zakusy na przejęcie sieci Żabka.

7 Eleven rozgląda się na polskim rynku. Ekspert: może chcieć przejąć Żabkę (2)
  • 7 Eleven interesuje się polskim rynkiem już od dłuższego czasu, a przedstawiciele sieci odwiedzali nasz kraj
  • Eksperci są zgodni: marka nie będzie rozwijać się nad Wisłą organicznie, a poprzez partnera. Idealnym kandydatem jest sieć Żabka
  • Żabka należy do funduszu CVC Capital Partners. Ten deklaruje, że chce wprowadzić firmę na giełdę
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

W ubiegłym tygodniu media obiegła informacja, że sieć sklepów 7 Eleven planuje ekspansję w Europie i szuka franczyzobiorców m.in. w Polsce. Działająca w modelu convenience marka to prawdziwy gigant na rynku handlu detalicznego. Ma ponad 83 tys. sklepów na całym świecie i jest niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej oraz krajach Azji. W Europie 7 Eleven znajdziemy w Norwegii, Szwecji i Danii. Sieć była też obecna w Wielkiej Brytanii, ale wyszła z kraju w 1997 r.

Jak informował portal dlahandlu.pl, powołując się na "Lebensmittel Zeitung", przedstawiciele sieci przygotowali oferty dla franczyzobiorców z Niemiec, Francji, Irlandii, Włoch, Polski, Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Austrii i Szwajcarii. Skala planowanej ekspansji na razie nie jest znana.

— Sieć interesuje się Polską już od dłuższego czasu. Jej przedstawiciele byli kilka razy z wizytą, zastanawiając się nad inwestycją. 7 Eleven mogłoby wejść do Polski, bo mamy rozwinięty rynek convenience — mówi w rozmowie z Business Insider Polska Robert Krzak, ekspert Sektora Handlu i Produktów Konsumenckich EY Polska.

— 7 Eleven szuka w każdym kraju dużego franczyzobiorcy, master franczyzobiorcy i rozwija się razem z nim. Ma też firmę zajmującą się inwestycjami międzynarodowymi, kupowaniem już istniejących biznesów. Moim zdaniem nie ma żadnych szans, by 7 Eleven weszło do Polski, otwierając sklep nr jeden, potem nr dwa i tak dalej — ocenia Robert Krzak.

Czytaj także w BUSINESS INSIDER

Gospodarka Właściciel zdradza przyszłość Żabki. Wiemy, co stanie się ze znaną siecią [WYWIAD] 09.03.2023 | Grzegorz Kowalczyk Firmy Właściciel Żabki o wejściu na giełdę i przejęciu sklepów przez państwo. "Wiele dziwnych spekulacji" [WYWIAD] 20.01.2023 | Grzegorz Kowalczyk

Największym graczem na polskim rynku convenience jest Żabka. W kraju jest 9,3 tys. sklepów sieci, które obsługuje 8 tys. franczyzobiorców — podaje na swojej stronie firma. Z jej usług korzysta 15,5 mln klientów. Sieć ma też wiodącą pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. Właścicielem Żabki jest fundusz CVC Capital Partners, który planuje wyjść z inwestycji poprzez wprowadzenie Żabki na giełdę. Jak jednak mówił w rozmowie z Business Insider Polska Krzysztof Krawczyk, partner w CVC, w obecnej sytuacji rynkowej wejście na parkiet jest nierealne, a fundusz nie spieszy się ze zbyciem sieci. Gdyby 7 Eleven weszło do Polski, stałoby się głównym konkurentem Żabki. Możliwy jest też inny scenariusz.

7 Eleven przejmie Żabkę?

— W branży od dawna było słychać głosy, że Żabka jest przygotowywana dla sieci 7 Eleven, powstała na jej wzór i podobieństwo — mówi w rozmowie z Business Insider Polska Wojciech Kruszewski, były prezes sieci Lewiatan, obecnie na emeryturze. — Potencjalnie wejście 7 Eleven do Polski nie oznacza więc konkurencji dla polskiej sieci, bardziej prawdopodobne wydaje się jej przejęcie — dodaje.

Jak zauważa Kruszewski, 7 Eleven preferuje model, w którym ma dominującą pozycję na rynku i raczej nie zdecyduje się na rozwój organiczny. Sieć, podobnie jak Żabka, nastawiona jest na niskie koszty i duży obrót oraz maksymalną dostępność dla klientów. Zdaniem eksperta mało prawdopodobne jest równoległe funkcjonowanie dwóch bliźniaczych formatów w Polsce, szczególnie że na rynku nie ma na nie miejsca.

— Jesteśmy już w większości dojrzałym rynkiem i trudno wskazać nowy koncept, który by się w Polsce odnalazł. Było już kilka sieci, które weszły nad Wisłę z myślą, że rozwiną biznes według własnego pomysłu, ale nic z tego nie wyszło. Na rynku będzie się raczej umacniać pozycja istniejących już graczy. Sieć wielkich marketów zdominuje Auchan, na rynku dyskontów będą rządzić Biedronka i Dino, które cechują się niskimi cenami i doskonale dobranym portfolio. Swoją niszę będą miały też sklepy takie jak Lewiatan — ocenia były prezes tej sieci.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej materiału wideo:

Business Insider Polska zwrócił się w ubiegłym tygodniu do biura prasowego sieci 7 Eleven z pytaniem o jej plany rozwoju w Europie, w tym w Polsce. Do momentu publikacji tego materiału nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Biuro prasowe sieci Żabka zapytane o to, czy przedsiębiorstwo obawia się zagranicznej konkurencji oraz, czy możliwe jest przejęcie sieci Żabka przez 7 Eleven odpowiedziało, że nie ma informacji pozwalających na skomentowanie doniesień medialnych. Pytania o potencjalną sprzedaż Żabki skierowaliśmy również do przedstawicieli funduszu CVC Capital Partners. — Przyszłość Żabki jest na rynku kapitałowym — komentuje Krzysztof Krawczyk, partner w CVC.

7 Eleven — historia firmy

Założycielem przedsiębiorstwa był Joe C. Thompson, który otworzył pierwszy sklep w Dallas w USA w 1927 r. Początkowo sklepy funkcjonowały pod inną nazwą, a marka 7 Eleven powstała, by podkreślić, że placówki były czynne od godziny 7 rano do 23. W 1963 r. firma przejęła sieć konkurencyjnych sklepów i zaczęła rozwijać się w modelu franczyzowym.

Prawdziwy rozkwit 7 Eleven zawdzięcza jednak Japończykowi Masatoshi Ito. To on podczas wizyty w USA dostrzegł 7 Eleven i "zaimportował" w 1974 r. sieć do Japonii. W 1990 r. w wyniku problemów finansowych właściciela 7 Eleven japoński partner sieci przejął w niej 70 proc. udziałów i podźwignął upadający biznes. Obecnie w Japonii zlokalizowanych jest ponad 25 proc. sklepów marki. Znajdziemy je także w innych państwach Azji: Chinach, Tajlandii, Korei Południowej, na Tajwanie czy w Singapurze. W 2007 r. 7 Eleven wyprzedziła McDonald's i stała się największą siecią handlową pod względem liczby obiektów na całym świecie.

— Obserwowałem, jak 7 Eleven funkcjonuje za granicą. Na każdym rynku ma trochę inną ofertę, odmienny asortyment. I tak w Japonii obok produktów żywnościowych znajdziemy artykuły przemysłowe, odzież, widziałem nawet krawaty. W Polsce trudno to sobie wyobrazić — opowiada Wojciech Kruszewski. — Z kolei w Stanach sklepy 7 Eleven słyną z szybkiej obsługi oraz gotowych przekąsek i dań — dodaje.

W USA sklepy sieci często są zlokalizowane na terenie stacji benzynowych. Dostaniemy w nich produkty spożywcze pierwszej potrzeby, ale także gorącą kawę, kanapki, owoce, sałatki, pieczywo, gorącą i gotową żywność, napoje gazowane i energetyczne, soki, pączki. 7 Eleven jest znana ze swoich mrożonych napojów bezalkoholowych w dużych opakowaniach.

Dziennikarka amerykańskiej edycji Insidera, która opisywała swoje wrażenia z zakupów w japońskich sklepach sieci, wspomina, że wiele z nich wyposażonych jest w bankomaty, drukarki, kopiarki i faksy. Sprzedają też materiały biurowe. Autorkę tekstu zainteresowały również liczne produkty pomagające w walce z kacem oraz bogaty wybór gotowych lunchów i przekąsek, takich jak ramen, curry czy onigiri. Wisienką na torcie były płynne lody wyciskane z tubki.

Czy jednak 7 Eleven byłoby w stanie zaproponować Polakom coś, czego nie ma jeszcze na naszym rynku? — Bardzo trudno będzie zaoferować klientom coś, czego nie dostaną w innych sklepach tego formatu — zauważa Robert Krzak. — Budowanie marki 7 Eleven, ponoszenie ogromnych kosztów rebrandingu może się po prostu nie opłacać — konkluduje ekspert.

Autor: Anna Anagnostopulu, dziennikarka Business Insider Polska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Tematy:

7 Eleven Żabka Handel sklepy

Anna Anagnostopulu

Dziennikarka Business Insider Polska. Biznes, finanse osobiste, zrównoważony rozwój

Więcej artykułów tego autora

Newsletter

Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów

Zapisz się

Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER

Gospodarka Biedronka ruszyła z namiotami wyprzedażowymi [LISTA Z ADRESAMI] dzisiaj 08:36 Mateusz Madejski Wiadomości To nie są słodkie dane. Ceny w sklepach coraz szybciej w górę dzisiaj 07:40 pas Biznes Wrze w najlepszej polskiej kopalni. Górnicy chcą podwyżek, boją się o miejsca pracy dzisiaj 06:02 Barbara Oksińska Biznes Poczta Polska na krawędzi. Powstaje plan ratunkowy wczoraj 19:51 REN
Biznes Jest nowy prezes Pekao. Przez lata kierował prywatnym bankiem wczoraj 19:09 REN Handel Nowe nakrętki do butelek to jeszcze nic. Szef dużej sieci o kolejnych zmianach: nie przystają do realiów wczoraj 12:50 Grzegorz Kowalczyk Biznes Zaostrza się spór w spółce Leszka Czarneckiego. Sąd zdecydował wczoraj 12:43 MR Materiał promocyjny Prezes PKP S.A. przewodniczącym największej organizacji kolejowej na świecie. wczoraj 11:47 Tylko u nas Biznes Biedronka nie ma sobie nic do zarzucenia. Tak odpowiada na działanie UOKiK poniedziałek 13:53 Marcin Lis Biznes Pomoc publiczna dla niemieckiej Lufthansy nielegalna? Rusza dochodzenie poniedziałek 13:45 BOX Biznes Panek walczy o przetrwanie. Co dalej? poniedziałek 13:26 izz Biznes Miliardy złotych na budowę tras kolejowych. Spółka podała plany poniedziałek 11:42 BOX Biznes Załoga technologicznego giganta rozpoczyna trzydniowy strajk. "Teraz albo nigdy" poniedziałek 11:26 BOX Biznes Grupa Orlen dostarczy gaz Słowacji. Pierwszy taki kontrakt poniedziałek 10:05 BOX Biznes Kultowa polska marka trafi na Zachód. Oto plany producenta poniedziałek 08:46 BOX Biznes Efekt blokady Airbnb w Nowym Jorku. Nie tak to miało wyglądać sobota 16:03 Eliza Relman, Dań Latu Materiał promocyjny Aż do 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy piątek 13:30 Biznes Techland z ogromną stratą finansową. Nie widzi powodów do obaw piątek 13:20 gku Wiadomości Kradli frykasy ze szpitalnej kuchni. Straty na 80 tys. zł piątek 10:14 nsz Finanse Nie daj się nabrać na "rybę z Bałtyku". Ekspertka wymienia trzy gatunki piątek 06:00 Paweł Bednarz Tylko u nas Biznes Niemiecka rafineria przy granicy z Polską na sprzedaż. Orlen zabiera głos czwartek 18:50 Marcin Lis Biznes Koniec epoki w mBanku. Prezes odchodzi ze stanowiska czwartek 18:01 REN Biznes Mocne uderzenie UE w Pekin. Chińskie "elektryki" będą miały trudniej czwartek 11:33 KUC Handel Sklepy miliardera zalewają Polskę czwartek 10:57 nsz Materiał promocyjny Reklama z InPost – niestandardowa kampania w Warszawie! czwartek 00:00 Biznes Zaniedbania w Elektrowni Ostrołęka wśród zarzutów wobec byłych władz Enei. Rada daje czerwone światło 03.07.2024 DS Biznes Szef PKP stanął na czele największej organizacji branżowej na świecie. To kolejowe ONZ 03.07.2024 DS Wiadomości Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw będzie ograniczony. "Chcę iść małymi krokami" 03.07.2024 DS Materiał promocyjny Samsung wprowadza na rynek klasę urządzeń AI 03.07.2024 Gospodarka Niemcy nie radzą sobie z gigantyczną falą kradzieży 02.07.2024 mm Biznes Francuzi zmieniają podejście do małego atomu. Stawiają na "sprawdzone technologie" 02.07.2024 Barbara Oksińska Biznes UEFA nałożyła kary na PZPN. Chodzi o zachowanie kibiców po każdym meczu 02.07.2024 JAF Wiadomości Górale nie chcą już handlować oscypkami na Krupówkach 02.07.2024 izz Gospodarka Żabka jak food truck. Sklepy ruszają 02.07.2024 mm Handel Woda w Żabce za 15 groszy. Jest jeden warunek 02.07.2024 izz Biznes Żłobki drożeją, a to dopiero początek. "Prywaciarze czekają na babciowe" 02.07.2024 Jakub Ceglarz Biznes W Australii e-papierosy kupisz od dzisiaj tylko w aptece 01.07.2024 ANA Biznes Tesla z kłopotami. Muskowi kończą się wymówki dla spadku sprzedaży 01.07.2024 gku Materiał promocyjny Kobiety wnoszą siłę i innowację do świata IT 01.07.2024 Materiał promocyjny EKObarometr 2024: Polacy mówią „nie” miejskiej billboardozie, większość woli reklamy na rowerach 01.07.2024 Biznes PKP Cargo wnioskuje o postępowanie sanacyjne. "Jedyna szansa na przetrwanie" 30.06.2024 ANA Biznes Oto pensja właściciela Dino. Kwota zaskakuje 30.06.2024 izz Poradnik finansowy Wreszcie niedziela, gdy swobodnie zrobimy zakupy 29.06.2024 mm Tylko u nas Biznes 80 proc. odpadów generują tu turyści. Ta organizacja zbiera je i sprzedaje jako pamiątki 29.06.2024 Anna Anagnostopulu Tylko u nas Biznes TUI wchodzi w segment luksusowy. Tak wyglądają wakacje za 80 tys. zł 29.06.2024 Anna Anagnostopulu Biznes Składka zdrowotna przedsiębiorców. 1 lipca mija ważny termin 29.06.2024 REN Biznes Zygmunt Solorz przejmuje dwa biznesy. Zbuduje elektrownie, jakich do tej pory nie było 28.06.2024 DS Biznes Producent popularnego napoju nic sobie nie robi z inflacji. Przez 32 lata nie podniósł cen 27.06.2024 Kelsey Vlamis
7 Eleven rozgląda się na polskim rynku. Ekspert: może chcieć przejąć Żabkę (2024)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Jeremiah Abshire

Last Updated:

Views: 5773

Rating: 4.3 / 5 (74 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jeremiah Abshire

Birthday: 1993-09-14

Address: Apt. 425 92748 Jannie Centers, Port Nikitaville, VT 82110

Phone: +8096210939894

Job: Lead Healthcare Manager

Hobby: Watching movies, Watching movies, Knapping, LARPing, Coffee roasting, Lacemaking, Gaming

Introduction: My name is Jeremiah Abshire, I am a outstanding, kind, clever, hilarious, curious, hilarious, outstanding person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.